Ulica Muha Ddizdarevića +382 (0) 50 432 155 rvp@bijelopolje.co.me

Ministar Ljumović u radnoj posjeti Bijelom Polju

Ministar kulture Janko Ljumović u okviru radne posjete Bijelom Polju razgovarao je sa predsjednikom Opštine Aleksandrom Žurićem i njegovim saradnicima o razvoju culture na lokalnom nivou i obišao ustanove kulture.

- Zaključili smo da bi kulturni programi trebali biti unapređivani iz godine u godinu, bez obzira što svaki od njih ima definisan kontinuitet, koji drži osnovne pravce i obilježja tih manifestacija, a kada su neke manifestacije u pitanju, čak i nekoliko decenija. Mislim da su dileme, pitanja i komentari, koje smo imali mogćnost da razmijenimo sa ministrom i stručnim saradnicima od izuztnog značaja, kvalitetne i opredjeljujuće za ono što nam u Bijelom Polju slijedi u ovoj godini. Kada su u pitanju pojedinačni problemi ustanova kulture, kroz razgovor smo stvorili dobru platformu na kojoj može počivati i rješavanje tih problema u narednom periodu i model kroz koji možemo na najboljem mjestu susresti ono što su na jednoj strani  zahtjevi, želje, ideje i vizije i na drugoj strani ono što su budžetske definiscije i odredbe, koje su često limitirajuće za sve ono što bismo kroz kreaciju imali načina i volje da postignemo i mislim da smo na dobrom putu, kazao je predsjednik opštine Bijelo Polje Aleksandar Žurić.

Ministar Ljumović je kazao da opština Bijelo Polje ima svoj utemljen kulturni identitet, koji se bazira na kulturnoj istoriji, te da u Bijelom Polju postoji respektabilan nivo manifestacija i ostvarenog kontinuiteta u različitim projektima, što svjedoči o kvalitetu kulturne dinamike svega onoga što jeste kulturni identitet i imidž Bijelog Polja.

- Nama u Ministarstvu kulture je važno da imamo dobro sadejstvo sa lokalnim kulturnim politikama i akterima kulturnog razvoja u svim gradovima u Crnoj Gori. U potrazi za specivičnostima, mi želimo da budemo partneri i linija saradnje, kako bi jačali kulturni identitet svih gradova u Crnoj Gori, na način da u kulturnoj ponudi i kulturnoj istoriji gradova u Crnoj Gori dođemo do važnih resursa i projekata. Bitno je da umjetnici, producenti i kulturna istorija budu relevantni i respektabilni u širem kontekstu, što svjedoči i Miroslavljevo jevanđelje, pa do današnjih aktera bjelopoljske kulturne scene i činjnice da festival  ,,Ratkovićeve večeri poezije“ uživa status festivala od posebnog značaja za Crnu Goru i jedan je od četiri festivala u Crnoj Gori, koji ima taj status i okolnost da je Opština Bijelo Polje osnovala i ustanovu kulture ,, Ratkovićeve večeri poezije“. Kada razmišljam o tom festivalu i prostoru u kojem djeluje festival ,,Ratkovićeve večeri poezije“ , o prostoru Centra za kulturu i Zavičajnom muzeju, koji se u međuvremenu transformisao i primijenio standarde iz Zakona o toj djelatnosti je u izazovu, da još više afirmiše Zakon o zaštiti dobara, što je veliki i zahtjevan posao. Svi svjedočimo da nemamo pojedinačno dovoljno resursa, ali smo ovdje da bi zajedno kreirali platforme saradnje i širili mogućnosti u komunikaciji razvili različite linije sadejstava, podrške i zajedničkih prezentacija i napora, da jačamo sistem kulture u Bijelom Polju, kazao je Ljumović.